Peter Pan praznuje stoti rojstni dan

Peter Pan, majhen deček, ki ni hotel odrasti, danes praznuje stoti rojstni dan.

Eden najbolj priljubljenih risanih junakov je premiero doživel 27. decembra 1904 v londonskem gledališču Duke of York.

Mojstrovina škotskega pisca iger J.M. Barria (1860-1937) pripoveduje o Wendy in njenih bratih, ki jih Peter Pan zvabi v fantazijski svet »izgubljenih dečkov«, prijazne vile in piratov pod vodstvom zlobnega kapitana Kljuke.

Ob stoti obletnici pravljičnega lika bodo organizirane številne prireditve, posebne igre v gledališču Duke of York, kjer so prvič predvajali Petra Pana, delavnice za otroke na temo oemnjene pravljice in podobno.

Pretekli teden je bila v Londonu dražba, na kateri so prodajali zapuščino Petra Pana, vključno z originalnim rokopisom, ki je dosegel vrtoglavo ceno 165.000 evrov. Izkupiček je bil namenjen bolnišnici Great Ormond Street, ki jo je leta 1929 ustanovil Sir James Matthew Barrie. Bolnišnici, kjer zdravijo bolne otroke, je že sto let namenjen tudi ves izkupiček od filmov, iger, knjig in drugih proizvodov, ki jih je navdihnil lik Petra Pana.